لقد أرسلنا رسلنا بالبیّنات و أنزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم النّاس بالقسط


انقلاب فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها)، اظهار رنجی بود که پس از رحلت حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) بر بشریت وارد شده بود. دردی که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) هم علل و عوامل آن را درک کرده و هم سنگینی‌های آن را لمس نموده بود.
ظاهراً او یک اعتراض بود و مقداری اشک؛ ولی تکلیف همه‌ی ائمه‌ی معصومین (علیهم السلام) را در مقابل آن انحراف بزرگ تا آینده‌ی تاریخ روشن نمود و  در واقع حرکات ائمه  (علیهم السلام) همه ادامه‌ی راهی است که فاطمه (سلام الله علیها) گشود. ولذا امام عسگری فرمودند: «نحن حجج الله علی خلقه و جدّتنا فاطمة حجّة الله علینا». یعنی ما حجت‌های خدا بر مردم و جدّ ما فاطمه (سلام الله علیها) حجت خدا بر ما است.
حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در آن شرایط بحرانی، جبهه‌ای گشود که تاریخ را از ظلمات آزاد نماید و این جبهه هنوز گشوده و در حال حرکت است.
حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بنیان‌گذار نهضتی است که هنوز ادامه دارد. او با ارائه‌ی خطبه‌های خود جبهه‌هایی را گشود تا پس از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، اسلام و حاکمیت اسلام در تاریخ گم نشود و آرام آرام معنی خود را بیابد و جبهه‌ای که او گشوده هم‌اکنون در حال پیش‌روی است...

 

* بصیرت حضرت فاطمه سلام الله علیها؛ استاد طاهرزاده؛ صفحه ٢۶٣-٢۶۵

+ احسان محمودپور || چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ || نظر