لقد أرسلنا رسلنا بالبیّنات و أنزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم النّاس بالقسط


     ریشه غم فاطمه«سلام‌الله‌علیها» را باید ابتدا در تفاوت بین «حکومت دینداران» با «حکومت دین» جستجو کرد، و چقدر بصیرت بزرگی است، بصیرت فاطمه! و اگر فاطمه نبود، شاید شیعه نمی‌توانست تشخیص ‌دهد که چه فرقی است بین «حکومت مسلمین» با «حکومت اسلام».

در حکومت اسلامی (اسلام فاطمی)، انسان‌ها می‌خواهند بنده خدا باشند و لذا حکومت نفس امّاری خود یا هر انسان دیگری را نمی‌خواهند و در حکومت مسلمین (اسلام غیرفاطمی)، حاکمیت، متذکّر عبودیت انسان‌ها نیست، بلکه خواست انسان‌ها در صحنه است و میل انسان‌ها است که میدان‌داری می‌کند. نهایتاً این حاکم مسلمان طبق عقلش حکومت‌می‌کند ولی علی«علیه‌السلام» که تمام نفس خود را در خدا ذوب کرده و هیچ خودیتی برای خود نگذاشته، اگر حاکم باشد حکم خدا را حاکم می‌کند تا انسان‌ها در بندگی خدا مستقر شوند و به همین‌جهت پیامبر خدا «صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌سلّم» خبر دادند: «اَلحقُّ مَعَ عَلِیٍّ وَ عَلِیٌّ مَعَ الحَقِّ»  تا ما در جهت استقرار بندگی خود، نظام اجتماعی، سرگردان نباشیم. 

وقتی علی«علیه‌السلام» حاکم است، دیگر فرد حاکم نیست، بلکه حق حاکم است. وقتی غیرعلی«علیه‌السلام» حاکم است، بهترین انسان هم که باشد، فرد حاکم است و مسلّم حق حاکم نیست. وقتی غیرعلی«علیه‌السلام» حاکم است، تبعیت از حاکم، تبعیت از نظر فرد است. و وقتی علی«علیه‌السلام» حاکم است، تبعیت از حاکم، تبعیت از خداست. وقتی ابابکر حاکم است، یک مسلمان حاکم است تا جامعه را با نظرات خود اداره‌کند.

ائمه شیعه مگر چه می‌گویند که این‌قدر خلفاء از دست آن‌ها عصبانی‌اند و فرمان به شهادت آن‌ها می‌دهند؟ ائمه شیعه فرزندِ فکری فاطمه «سلام‌الله‌علیها» هستند؛ «فکر فاطمه» یعنی، هر که می‌خواهی باش، ابابکر باشی یا غیر ابابکر، اگر علی«علیه‌السلام» حاکم نباشد، همه چیز از دست رفته‌است، آری همه چیز، هر چند به ظاهر به فتوحاتی بزرگ دست یابیم، چون راه انسان‌ها به سوی آسمان با حذف علی «علیه‌السلام» از صحنه حکومت، بسته شد، به هیچ‌چیز دست نیافتیم. و معلوم است چنین طرز فکری برای خلفای جور، قابل تحمل نیست و حکم به قتل ائمه‌معصومین «علیهم‌السلام» را می‌دهند.

روایت داریم: اگر کسی شب خوابید و به فکر حاکمیت اسلامی نبود و مُرد، «ماتَ فی شُعْبةٍ مِنْ نِفاقٍ»!؛ یعنی منافق مُرده است. چقدر این روایت عجیب است! یعنی چنین کسی اسلامش دروغی است، چون خوب‌بودنِ فردی مقصد پیامبر «صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌سلّم» نبود، بلکه باید نظام اجتماعی بر اساس اسلام اداره شود.

از کتاب "ریشه اصلی غم فاطمه(سلام الله علیها)"- استاد طاهر زاده

+ محمد نمازی || پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ || نظر